Beauty Makeup / Maquillaje Health / Salud Books / Libros Fashion / Moda Reviews / Opiniones Favorite products / Productos favoritos Others / Otro Portfolio Events Elegance About
Toortoit - kas kõigile sobiv elustiil?

Inimesed on palju teadlikumaks muutunud enda ümber toimuva suhtes. Üks valdkond nendest on - toitumine. Ma olen ise olnud alati veendumusel, et täisväärtusliku toidu arvelt ei saa kokku hoida(halva kütuse peal täiel võimsusel ju ei tööta). Rõõm on näha, et inimesed teevad toidupoodides juba teadlikumaid valikuid, ka ökokaupluste külastatavus on märgatavalt suurenenud.
Pidevalt ilmuvad meedias artiklid, mis kajastavad erinevaid toitumispõhimõtteid. Üheks praeguse aja populaarsemaks on kujunenud ilmselt nn ürginimese e. paleo eluviis.
Mina olen huvitatud hetkel üsna samadest põhimõtetest, aga seda hetkel pigem toortoitluse seisukohalt.
Olen olnud suur küpsetaja, kuid tahaksin vahelduseks katsetada ka midagi hoopis teistsugust ja kui mulle see elustiil sobib, siis selle juurde jäädagi. Kummalisel kombel vahel justkui otsusab keha meie eest ise, milliseid toite edaspidi vältida.

Kuna ma pole iseseisvateks katseteks ise niivõrd julge, siis kontakteerusin kahe sõbraliku neiuga, kes sellealaseid koolitusi läbi viivad ja ka ise sama elustiili viljelejad on. Plaanin teha läbi esimesed 30 päeva toortoidul just nende juhendamisel ja kajastan ka põhilisi küsimusi, mis alustades tihtipeale tekivad. Küsimustele vastas: Mariin Manglus


1.Kust kuulsite esmakordselt toortoitumisest?
Esimest korda kuulsin toortoitumisest Elisa Orase kaudu, kellega koos Paradiisi Maitset teeme. Sellest on möödas üle 2 aasta. Esimesel toortoidu koolitusel käisin Sille Poola juures. Super kogemus, sealt saingi suurema huvi antud teema vastu. Seejärel hakkasin ise raamatutest ja internetist infot läbi töötama. Praegu õpin holistilist toitumist, ehk kuidas toiduga inimesed ennast ravida saavad.

2.Kui kaua te sellist elustiili pidanud olete?
Väga hästi esitatud küsimus, olen elustiili pidanud, mitte järgmist lühiajalist dieeti. Mitte ükski dieet ei ole püsiv, kui see ei muutu elustiiliks! Nüüdseks siis natuke üle 2 aasta.

3.Kas toortoitumine sobib Eesti kliimasse või pole siiski siin 100% toortoitlus soovitatav?
Minu arvates on lausa suurepärane olla toortoituja Eestis, 2 aasta jooksul pole mingeid komplikatsioone tunnetanud. Puu-ja juurviljaletid on poodides kaupa täis, näiteks Baltijaama turult saab soodsaid puuvilju Suvel eelistan eestimaist kaupa, võimalusel mahetoodangut. Blender, dehüdraator, mahlapress võib olla kodus samamoodi nagu meil on olemas pliit, ahi, kohvimasi, mikrolaineahi, röster jne. Loomulik toit ei vaja tegelikult mingeid masinaid - puu- ja juurviljad saame süüa ka ilma keetmata, küpsetamata, maitsestamata, lõikumata. Samas on teatud masinad ja retseptid toortoiduga alustajatele suurepärane viis oma teekonda kergendada tavatoidult toortoidule üleminekul. Toortoit on elus toit.

4.Kui palju suhtlete teiste toortoitlastega muudest riikidest?
Üldiselt ei suhtle. Vahel on laatadel, koolitustel või erinevatel koosviibimistel välismaalased toortoitumise kohta küsinud. Kuid tihedat kontakti ei ole.

5.Kas iseseisvalt toortoitumisega alustamine on ohutu või oleks soovituslik esmalt siiski kellegagi konsulteerida?
Enda kogemusest võin öelda, et minu jaoks oli tugi, tol korral kui alustasin, väga oluline. Siis ei teadnud ma antud teemast suurt midagi, kuid huvi oli suur. Abikäsi ja nõustamine aitavad toortoitumisega alustaval inimesel paremini kohaneda. Mina olen südamsest tänulik Elisale, kes mind sel ajal toetas ja nõustas, samuti Sille Poolale, kes on toitumisnõustaja.


Eks mul olid omad hirmud, seoses sellega, et kas saan toortoidust ikka kõik vajaminevad ained jätte, nüüdseks tean, et kui me ei saa seda toortoidust, siis kust kohast seda üldse võimalik saada oleks?
Mina soovitan algajal huvilisel rahulikult alustada, alguses suurendada värske toidu tarbimist (salatid, smuutid, väskelt pressitud mahlad, puuviljad jne). Siis vähendada rafineeritud toodete, konservide, liha- ja piimatoodete ning keedetud toidu tarvitamist.

See oli ka üks põhjuseid, miks panime Elisaga kokku 30 päeva toortoidul programmi, et liitunutel oleks võimalus igakülgset nõustamist ja tuge saada.

6.Kas midagi peaks ka eraldi silmas pidama olles toortoidul ja treenides samal ajal?
Ma ise käin jooksmas ja olen füüsiliselt aktiivne, ma ei ole ma täheldanud, et näiteks sööksin treeningpäevadel rohkem. Enesetunde järgi tuleb nii treenida kui toituda. Süüa tuleks siis kui kõht on tühi. Tihti pärast treeningut on nii hea ja kerge olla, et ei olegi isu. Kui hommikuti jooksmas käin, siis enne seda ei söö ma midagi.
Piisav vedeliku tarbimine on oluline. Treenindes kaotame higi kaudu palju vett.

7.Milline näeb täpsemalt välja 30 päevane toortoitumise programm koos nõustamisega?
Programm sisaldab:
3x konsultatsiooni, esimene on tasuta (45-60 min). Pärast seda saate otsustada, kas soovite läbida selle programmi. Teine kokkusaamine on programmi keskel ja viimane lõpus.

Saate kaasa "30 Päeva Toortoidul" kaustiku, mis sisaldab retsepte ja ühe nädala menüü näidiskava. Kaustikus on ka märkmik, mis on Teile igapäevaseks täitmiseks, et kogu protsessi paremini jälgida. Samuti põhiline info toortoidu ja trennitegemise kohta ning mida silmas pidada nende 30 päeva jooksul ja muud näpunäited. Lisaks ka erinevad infoallikad, soovituslik kirjandus ja ostugiid.

Küsimuste korral on Teil võimalik meile kirjutada e-mailile (paradiisimaitse@gmail.com), millele vastame 24 h jooksul.

Vajadusel telefoni konsultatsioon, kui eelistate seda e-mailile. Helistamise aeg lepitakse eelnevalt kokku.

Võimalus osaleda ühel meie toortoidu koolitusel.

Programmi maksumus 100 eurot, mis tuleb tasuda peale esimest konsultatsiooni, kui olete otsustanud 30 päevase programmi läbi teha.

Huvi korral kirjutage meile: paradiisimaitse@gmail.com ning lepime kokku kohtumise koha ja kellaaja.

8.Kas ja milliseid suupisteid/toite on Teilt võimalik tellida?
Valik on lai, midagi igale maitsele, alustades kookidest, pitsad, salatid, kastmed, määrded, erinevad magustoidud, supid, rahvustoidud jne.

9.Kust saab kõige täpsemat infot teie tegevusest/üritustest jms?
Info meie tegemiste kohta: http://www.facebook.com/ParadiisiMaitse
http://paradiisimaitse.blogspot.com/
http://www.facebook.com/toortoit?fref=ts

No comments:

Post a Comment